Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Egy amerikai diplomáciai távirat szerint 2009 februárjában csak látszólag volt magyar magánszemélyek tulajdonában a Malév. A nemzeti légitársaságot áttételesen az orosz Vnyesekonombank irányította - állítja a WikiLeaks által kiszivárogtatott távirat.
A WikiLeaks kiszivárogtatott egy amerikai diplomáciai táviratot, mely 2009 februárjában leszögezte: „A Malév részvényeinek 100 százalékát valójában az a Vnyesekonombank birtokolja, amelynek felügyelőbizottsági elnöke Vlagyimir Putyin orosz elnök”. Hivatalosan csak a Malév-részvények 49 százaléka volt a VEB kezében, ennek oka az uniós szabályozás: az EU nemzeti légitársaságai akkor kapnak repülési jogot, ha többségi tulajdonosuk az EU állampolgára.
A Malév 2007-es privatizációjakor az AirBridge Zrt. vásárolta meg a vállalatot, melyet 49 százalékban Borisz Abramovics, 51 százalékban pedig Költő Magdolna és Kiss Kálmán birtokoltak. Abramovics később pénzügyi gondjai miatt eladta részvénycsomagját a Vnyesekonombanknak. Az amerikai távirat szerint a magyar többségi tulajdon csupán látszat, hiszen az AirBridge teljes működését a VEB finanszírozza. Az amerikai diplomácia értesülései alapján Költő és Kiss is VEB-hitelből vásárolták meg 51 százalékos tulajdonrészüket.
Az Origo megkereste Költő Magdolnát, aki beszélt az AirBridge megalakulásáról: „Ha az Airbridge sikeres tudott volna lenni a Malév nyereségessé tételében, akkor az jelentősen felértékelte volna az Airbridge-ben birtokolt üzletrészemet is, azaz részvételemnek volt teljesen transzparens anyagi motivációja. Ha Abramovics orosz érdekeltségei 2008-ban nem omlanak össze, és sikeresé vált volna a Malév is, akkor nem orosz strómant, hanem rendkívül jó érzékű, befektetését megsokszorozó részvénytulajdonost láttak volna bennem”.
A távirat egyébként beszámol egyes Malév-vezetők, a céghez köthető informátorok és amerikai diplomaták egyeztetéseiről, melyből levonja a következtetést: az orosz kormány továbbra is nagy ráhatással van a magyar gazdasági és politikai élet széles spektrumára. A VEB állítólag nyomást gyakorolt a magyar kormányra, hogy keressenek más magyar magánszemélyeket vagy magyar cége, akik megvásárolnák Költő és Kiss részvényeit.